Blog Yazılar

Haber / Blog

wsjkh2QwSR.jpg

Elektronik Ticarette Güven Damgası Uygulaması Başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik ticarette “Güven Damgası” uygulamasının başladığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi amacıyla oluşturulan ”Güven Damgası” sisteminin devreye girdiğini belirterek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından e-ticaret sitelerine ‘Güven Damgası’ verilecek” ifadesini kullandı.
Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, tacir ve sanayicilerin üst kuruluşu TOBB’un ”Güven Damgası” sağlayıcısı olarak yetkilendirildiğine işaret etti.
”Güven Damgası”yla internet kullanıcılarının çevrim içi alışveriş yapmalarının önündeki başlıca engellerden olan güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişelerin giderileceğini vurgulayan Pekcan, 100 Günlük Eylem Planı’nda da yer alan ”Güven Damgası” uygulamasının devreye girdiğine dikkati çekti.
Pekcan, TOBB tarafından e-ticaret sitelerine ”Güven Damgası” verileceğini belirterek, şunları kaydetti:
“Elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi amacıyla ‘Güven Damgası’ sistemi oluşturuldu. ‘Güven Damgası’ sistemi sayesinde vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla internet üzerinden alışveriş yapabilecek. Sisteme gönüllülük esasına göre dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri, Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunacaklar. Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğde yer alan güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyduğu tespit edilen e-ticaret sitelerine, GDS tarafından ‘Güven Damgası’ tahsis edilecek.”
Gereken güvenlik tedbirlerinin eksiksiz alınacağına işaret eden Bakan Pekcan, “Ayrıca, belirli aralıklarla yapılan sızma testleriyle de varsa güvenlik açıkları tespit edilebilecek, vatandaşlarımız herhangi bir zarar görmeden bu açıklar düzeltilebilecek ve ‘Güven Damgası’na sahip olan sitelerin güvenliği tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Güven Damgası’na sahip e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikayetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sunacak, talep ve şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.
Öte yandan, e-ticaret sitelerinde elektronik ticarete konu malın stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri gibi özelliklerine ilişkin detaylar ile gerçek boyutlarının anlaşılmasını mümkün kılan görseller gibi birçok ayrıntıya yer verileceğini vurgulayan Pekcan, alıcıya kargo takip imkanının sunulacağını, bu gibi uygulamalarla hizmet kalitesinin artırılmasının sağlanacağını ifade etti.

ÇEVRİMİÇİ ŞİKAYET SİSTEMİ GELİYOR
Pekcan, güvenlik ve hizmet standartlarına uyulmaması halinde askıya alınma ve iptale ilişkin işlemler yürütüleceğini ve ”Güven Damgası” tahsis edilen e-ticaret sitelerinin denetleneceğini belirtti.
”Güven Damgası” sistemine dahil firmalarla vatandaşlar arasında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünün, talep ve şikayetlerin etkin bir şekilde yönetilmesinin ve sonuçlandırılmasının sağlanabilmesine yönelik çevrim içi şikayet sisteminin uygulanacağını vurgulayan Pekcan, bu sayede e-ticarette ortaya çıkan uyuşmazlıkların hızlı ve etkin çözümlenebilmesinin sağlanacağını kaydetti.
Pekcan, söz konusu tebliğ kapsamında, Güven Damgası Sağlayıcıya uluslararası ”Güven Damgası” kuruluşlarından en az birine üye olma şartı getirildiğine işaret ederek, “Böylece, bu kuruluşların uluslararası geçerliliği olan logoları ‘Güven Damgası’ alan işletmeler tarafından kullanılabilecek, işletmelerimizin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşması kolaylaşacak, uluslararası güvenilirliği tesis edilecek, uluslararası rekabet gücünün ve elektronik ticaret hacminin arttırılması sağlanacaktır” ifadesini kullandı.

Diğer Bloglar

İphone 13'ün Tanıtım Tarihi Belli Oldu!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayı içerisinde düzenleyeceği bir etkinlikte yepyeni iPhone 13'ü duyuracak. Ayrıca bu etkinlik, iOS 15'i de kullanıcılarla buluşturacak.

Devamı

İnternet Performansı Nasıl Artar?

İnternet ihtiyacının ve kullanımının tüm dünyada arttığı bir dönemdeyiz. Neredeyse tüm aktivitelerimizi internet üzerinden yapar hale geldik. Bu yoğun kullanım internet hızlarını da doğal olarak etkiliyor.

Devamı

Android 12 Beta 5 yayımlandı!

Android 12 tanıtıldığından beri devam eden bir beta süreci var. Bu sürecin bir aday daha uzadığı haberini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Bu gecikmeli sürecin yeni bir adımı olan Android 12 Beta 5 ile final sürümün önünde artık başka bir sürüm kalmadı.

Devamı

Motorola Telefonunuzu Metrelerce uzaktan şarj ediceğiniz teknolojisi duyurdu!

Motorola, ikinci nesil havadan kablosuz şarj istasyonunu resmen duyurdu. Bir akıllı telefonu 3 metre uzaktayken bile şarj edebilen istasyon, telefon ile arasındaki engellerden de etkilenmiyor. Motorola'nın havadan şarj istasyonunun etkileyici bir özelliği de aynı anda 4 akıllı telefonu şarj edebiliyor oluşu...

Devamı

Bitcoin Ukrayna'da Finansal Varlık Olarak Yasallaştı!

Ukrayna Meclisi, dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin'i resmi olarak tanıdı. Hazırlanan taslağı kabul eden meclis, böylece Bitcoin'i "finansal varlık" olarak görmeye başladı.

Devamı

Hologram Teknolojisi Hayatımıza Giriyor

Microsoft’un en son ürünlerinden biri olan Hololens2 adı verilen gözlükler, kullanıcıların 3 boyutlu hologram teknolojisiyle bir çok sektörde daha önce yapılması çok zor veya pahalı olacak projeleri üretmesine yardımcı olmaya başladı.

Devamı

Dürbün ve Teleskop Teknolojileri

Uzakta bulunan cisimleri gözlemlemek amacı ile kullanılan optik aletlere genellikle dürbün denir. Dünya üzerindeki cisimlerin görüntüsünü incelemede kullanılan dürbünlere Yer Dürbünü, gökyüzünde bulunan cisimlerinin görüntüsünü incelemede kullanılan dürbünlere ise Gök Dürbünü (Teleskop) denir. Günlük yaşantımızda yer dürbünü için sadece dürbün, gök dürbünü için ise sadece teleskop ifadeleri kullanılmaktadır.

Devamı

Jeneratörler Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

nsanoğlunun rahata çok kolay alışması ve sabırsızlığı bir yana enerji sürekliliği gerçekten günümüzde ciddi bir gereklilik. Çünkü bundan 20 yıl öncesinin şartlarında yaşamıyoruz. Evde elektriğimiz kesildiği zaman ısınabileceğimiz başka bir yöntemimiz yok. Sıkıntıdan patlamamak için oyunlar uydurabileceğimiz geniş aileler kocaman yalnızlıklara bıraktı yerini. Çocukluğumuza nazaran korkumuzun biçimi değişti ama elektrikler kesildiğinde hala korkmamız ve paniklememiz kendimizi yine yalnız hissetmemizden. Korkuyorum anne demiyoruz da elektrik kesildi şimdi yalnız ne yapacağım diye geçiriyoruz içimizden.

Devamı

Navigasyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Türkçe anlam olarak “seyir” ve buna ek olarak günümüz Türkçesinde ise “Yol Kılavuzu” terimini taşıyan navigasyon sistemi, günümüzde son teknolojik ürünler konseptiyle tercih ediliyor. Navigasyon sayesinde kişinin

Devamı

Telekomünikasyon Nedir?

Telekomünikasyon , işaretler, sinyaller, mesajlar, kelimeler, yazılar, görüntüler ve sesler veya herhangi bir nitelikteki bilginin tel , radyo , optik veya diğer elektromanyetik sistemler ile değiş tokuşudur . Telekomünikasyon, iletişim katılımcıları arasında bilgi alışverişi teknoloji kullanımı olduğunda söz konusudur. Fiziksel ortamlar, örneğin elektrik kablosu üzerinden veya radyo veya ışık gibi uzayda elektromanyetik radyasyon yoluyla bir iletim ortamından iletili

Devamı

Radyo Teknolojisi ve Tarihi

Radyo, elektromanyetik radyo dalgalarındaki ses modülasyonunu önce elektronik ortama sonra da sese çeviren elektronik alet. Türk Dili dergisinde Kırgız Türkçesinde radyo anlamında kullanılan үналгы /ünalgı/ sözünün Türkiye Türkçesinde kullanılması da gündeme getirilmiştir. Radyoyu Marconi icat etmiştir.

Devamı

Uydu Nedir? Uydu teknolojisi

İnsanoğlu tarafından üretilmiş olan dünya dışı yaşamı gözlemlemek amacı ile dünya dışına gönderilen uydulara yapay uydu denir. Yapay uydu ilk kez tarihte 1957 yılında üretilmiştir. Ülkemizde ilk yapay uydusunu uzaya 2011 yılında fırlatmıştır.

Devamı

Kamera Nedir? Nasıl çalışır ve Ne işe yarar?

Güvenlik kamerası sistemlerine dahil edilebilecek uyumlu güvenlik kamerası ürünleri ile kamera sistemi işlevsel hale getirilebilmektedir. Kameralarda kullanılan lensler, uzak yerlerin izlenmesine kaliteyi arttırabilmesinin yanında geniş bir alanı izleme imkanı da sunabilmektedir. Kullanılan güvenlik kameralarında dahili ya da sonradan eklenebilecek mikrofon aracılığıyla görüntünün yanında ses kaydı da yapılabilmektedir.

Devamı

Akıllı ev nedir? Geleceğin Evleri Dijital Ev

Akıllı ev sistemleri günümüzde popülaritesini arttırmakta olup her geçen gün hayatımıza entegre olmaya devam etmektedir. Akıllı ev sistemleri gelecekte de insan hayatının günlük yaşantısına çeşitli hizmetler sunacak, yaşantımıza kolaylıklar sağlayacak, güvenlik ve uzaktan kontrol gibi konularda evlerimizde bize çeşitli fayda sunması planlanan teknoloji sistemidir. İnsan hayatının rahata alışması kimi görüşlere göre kötü bir şey olsa da evimize geldiğimizde rahatça dinlenip uzandığımız yerden ev ile ilgili birçok şeyi sadece bir kumanda ile kontrol etmek, güvenliğimizi oturduğumuz yerden takip etmek ve kimi durumlarda ev güvenliği konusunda insan eline ihtiyaç duymadan güvenlik sorunun çözülmesi, düşünürken bile insana rahatlık hissi veren bir durumdur. Bu yüzden, akıllı ev sistemleri, sadece getirmeyi vaat ettiği kolaylıklarla dahi dikkat çeken bir konudur.

Devamı

Uçak Nedir? Tarihi ve Teknolojisi

Uçak nedir, buluşu ve geliştirilmesi. Uçak tipleri, uçakları yapısı, seksiyonleri, özellikleri nelerdir? Uçak ile ilgili bilgi.

Devamı

Otomobiller Nasıl Çalışır?

Araçların motor sistemi nasıl çalışıyor merak ettiniz mi? Bu yazımız sayesinde benzinli ve dizel araçların tüm parçalarıyla nasıl bir düzen içinde çalıştığını öğreneceksiniz.

Devamı

Elektriğin dağıtılması, Eletrik Temini Nedir?

Elektriğin çoğu büyük elektrik santrallerinde üretilir ve sonra, fabrikalar ve evler gibi, baze çok uzaklardaki tüketicilere dağıtılır. Bu, hepsi birlikte enerji nakil şebekesi olarak bilinen büyük ve karmaşık bir kablo ve tesis ağını içerir.

Devamı

Drone Teknolojisi ve Geleceği

Bugün birçok alanda insanlığın yardımına koşan drone'lar, ilk olarak 1960’lı yıllarda hükümet ve ordu tarafından akıllı savaş cihazlarına duyulan ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştı.

Devamı

İnternet Nedir? Türkiye de İnternetin Tarihi

İnternet, İnter (arasında) ve net (ağ) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu da “Ağlar arasında” anlamına geliyor.

Devamı

Nükleer Enerji Nedir?

Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.

Devamı

Akıllı Telefon Nedir?

Günümüzde “cep telefonu” tabirinin kullanımı oldukça düştü diyebiliriz. Artık akıllı telefonlar piyasanın büyük bir kesimini kaplıyor. Peki akıllı telefon nedir? Ne işe yarar?

Devamı

AKN ve AKK Nedir?

Tüm internet kullanıcıları, herhangi bir kota olmadan, özgür şekilde bu eşsiz teknolojiyi kullanmak isterler. Bu anlamda telekomünikasyon şirketleri de müşterilerine cazip kampanyalar sunmayı ihmal etmezler. Ancak hemen hemen tüm kullanıcılar belli bir veri kullanımından sonra duran ya da hızı düşen internet paketlerine başvururlar.

Devamı

Elektrik Santrali Nedir? Elektrik Santrali Çeşitleri Nelerdir?

Bir elektrik santralı, jeotermik, hidrolik, nükleer, termik, rüzgâr ve gelgit enerjileri gibi değişik doğal enerjiler kullanan motorların çalıştırdığı alternatörlerle elektrik üretir. Hangi türde olursa olsun, her elektrik santralı, bir enerji kaynağı, bir motor, bir alternatör ve bir transformatör merkezinden oluşur. Transformatör, alternatörün ürettiği akımın gerilimini, ulusal veya uluslararası genel bağlantı şebekesinin füderlerini beslemek üzere uygun bir değere yükseltir. Elektrik santral tipinin seçimi, kilowatt/saatin maliyetini belirleyen ilk yatırıma, işletme ve bakım masraflarına bağlıdır.

Devamı

Robotlar Nasıl Çalışır?

Robotlar, ilk üretim dönemlerine ait tanıma göre mekanik sistemlerinin yanı sıra kontrol ve algılama sistemleri de bulunan, bilgisayar algoritmalarına uygun şekilde çalışan ve bu algoritmalar sayesinde akıllı gibi davranan makinelerdir.

Devamı

NVIDIA Geforce Now Nedir? Nasıl Oyun Oynanır?

Myfi ile NVIDIA Geforce Now'da oyun keyfini sınırsız yaşayabilirsin. Yüksek hız, Düşük ping ile oyunlarında hiç donmadan düşük ücret ile oyna!

Devamı

World Wide Web Nedir?

12 Mart 1989'da hayatımıza giren www (World Wide Web/ Dünya Çapında Ağ) o gün için kurumsal bir dijitalleşme hamlesiydi. Peki www adresleme sistemi hakkında neler biliyoruz?

Devamı

En İyi İnternet Tarayıcıları Nelerdir?

İnternet tarayıcıları, "World Wide Web" üzerinde yer alan bilgi kaynaklarına erişimi mümkün kılan yazılımlar olarak tanımlanabilir.

Devamı

Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır?

%100 Elektrikli otomobilde içten yanmalı motor bulunmaz. Bunun yerine elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren bir motor ve rotor olarak adlandırılan dönen parça bulunur. Enerjisini bünyesinde barındırdığı bataryadan alan elektrikli araçlar, konvansiyonel otomobillere göre daha basit bir motor yapısına sahiptir. Elektrikli araçlar hem yakıt tasarrufuna olanak tanır, hem de çevre dostudur. Bu yüzden kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Devamı

Sanal Gerçeklik Nedir? (VR Teknolojisi)

5 duyu organımızın, sanal bir dünyanın içerisinde gerçekten bulunuyormuşuz gibi hissetmesini sağlayan dijital ve fiziksel elementlerin bütününe sanal gerçeklik denir.

Devamı

Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır? Televizyondan Netflix, BluTV, EXXEN Nasıl İzlenir?

Günümüzde film ve dizi izlemek, yemek tarifleri hakkında fikir edinmek, müzik dinlemek hatta alışveriş yapmak için bile televizyon kullanabiliyoruz. Gelişen teknolojiyle beraber bu teknolojiden faydalanmak isteyen sayısı da artıyor.

Devamı

Wİ-Fİ Nedir? Wİ-Fİ Teknolojisi Hakkında Her Şey!

Hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen, iş, iletişim, eğlence gibi alanlarda en fazla ihtiyaç duyulan internet bağlantısı,  Wi-Fi adı verilen ağ sayesinde saniyeler içerisinde cihazlara bağlanarak kullanıma hazır hale gelir.

Devamı

Yapay Zeka Nedir?

Son birkaç on yılda yapay zekaya (AI) ilişkin bir dizi tanım ortaya çıkmış olsa da, John McCarthy 2004 tarihli makalesinde şu tanımı yapıyor: "Özellikle akıllı bilgisayar programları olmak üzere akıllı makineler yapma bilimi ve mühendisliğidir.

Devamı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Günümüzde küresel enerjinin yüzde 80’i fosil yakıtlardan elde ediliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmada en kritik rolü üstlenmektedir.

Devamı

Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Bu makalede; “Yazılım Nedir?”, “Yazılım Niye Önemlidir?”, “Yazılım Çeşitleri Nelerdir?”, “Hangi Yazılım Dili İle Başlanmalı?”, “Yazılımcı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler?” “Programlama Yaparken Hangi Yazılım Dili Kullanılmalıdır?” gibi yazılım ile ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz. O halde yazılım nedir? sorusuyla başlayalım.

Devamı

En İyi Hayatta Kalma Oyunları ve Oyun Tavsiyeleri

Son dönemde büyük küçük demeden insanların hayatında önemli bir yer işgal eden eğlence kavramlarından biri de bilgisayar oyunlarıdır.

Devamı

Dijital Dünya

21. Yüzyılda Dijital Dünya, sanal dünyayı tanımlayan bir arşiv konsepte verilen isimdir.

Devamı

Mobil uygulamalara 64,9 milyar dolar harcandı

Google Play Store ile App Store'daki veriler ışığında kapsamlı bir araştırma yapan Sensor, Tower, kullanıcıların mobil uygulamalara 2021 yılının başından bu yana 64,9 milyar dolar harcadığını duyurdu.

Devamı

5G abone sayısı bu yıl 580 milyona ulaşacak.

Ericsson Mobilite Raporu'nun 20. sürümü yayınlandı.

Devamı

Türk oyun sektörü 236 milyon dolar yatırım çekti

Global start-up topluluğu Startup Centrum, Türkiye’de girişimlere yapılan yatırımlar il e ilgili yeni rapor yayınladı.

Devamı

Dünyanın elektronik atık haritası

Electronics Hub, dünyanın elektronik atık haritasını çıkardı.

Devamı

Google'dan Android kararı BİR DÖNEM SONA ERIYOR

Google, Google Play Hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde Android Jelly Bean güncelleme des-teğinin sona ereceğini duyurdu.

Devamı

Yerli cep pazarın yarısını kaptı

Türkiye’de yerli üretim cep hamlesinin sonuçları kısa sürede görülmeye başlandı.

Devamı

Dünya İnternet hız rekoru kırıldı

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’n deki mühendisler, özel olarak geliştirdikleri bir yöntem ile daha önce saniyede 178 terabite çıkan internet hız rekorunu geliştirerek tam 319 terabite ulaştı

Devamı

Dünyanın en yenilikçi 50 şirketi

Boston Consulting Group tarafından hazırlanan "En Yenilikçi Şirketler 2021" raporunun sonuçları duyuruldu.

Devamı

İnternet dolandırıcılarına en çok para kaptıran 5 ülke!

SocialCatfish isimli bir şirket, dünya genelindeki internet dolandırıcılığı olaylarını araştırdı.

Devamı

Telefondaki casus"Pegasus"

İsrail şirketi NSO'nun geliştirdiği Pegasus isimli casus yazılımın farklı ülkeler tarafından siyasetçiler, gazeteciler, akademisyenler ve insan hakları savunucularının telefonlarına yüklendiğinin ortaya çıkmasının ardından gözler veri güvenliğine çevrildi.

Devamı

Windows Phone'a Sesli Arama Özelliği Geldi

WhatsApp, bir süredir kullanımda olan sesli arama özelliğinin Windows Phone’lara da geldiğini resmen duyurdu.

Devamı

Tek Tıkla Numara Taşınabilecek

Myfi en hızlı 4.5G’den herkesin yararlanabilmesi amacıyla numara taşıma işlemini kolaylaştırdı.

Devamı

Cep'te Müşteri Hizmetleri Ücretlerine Düzenleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunca, elektronik haberleşme sektöründe müşteri hizmetleri aramalarının ücretlendirilmesinde tüketici mağduriyetinin önlenmesine yönelik düzenleme gerçekleştirilecek.

Devamı

Kesintisiz İletişim İçin 445 Milyon Lira Harcandı

esintisiz iletişimin sağlanması amacıyla 2011 yılından bugüne kadar Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea ve diğer işletmeciler tarafından 44 milyar 493 milyon lira tutarında yatırım yapıldı.

Devamı

Kaçak Ve Vergisiz “Cep” Satışları 5 Yılda Yüzde 730 Arttı

MOBİSAD son 5 yılda kaçak ve vergisiz cep telefonu satışları cirosunun 1 milyar liradan 8,3 milyar liraya çıkarak yüzde 730 arttığını bildirdi.

Devamı

İş Dünyasında Süper İnsanlar Çağı Başlıyor

“Geleceğin İş Dünyası” analizine göre çalışma hayatına akıllı implantlar, DNA bazlı tedaviler, yüksek performanslı protezler ve bellek artırıcı bileşenler dahil olacak.

Devamı

Kuantum Sayesinde Süper Güvenli İnternet Geliyor

Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) araştırmacılarının buluşu olan “kuantum dolanması” yöntemi ile “süper güvenli internet” dönemi başlayacak…

Devamı

MOBİSAD'tan Sertifikasyon Mesajı

Plansız Ticaret Kayıt Dışılığa Hizmet Ediyor

Devamı

İkinci El Cihaz Pazarı Kayıt Altına Alınıyor

Tüketicinin mağduriyetini ve kayıt dışı ticareti önlemek için yapılan yeni düzenlemeyle ikinci el mobil cihaz satışına standart geliyor

Devamı

Covid-19 İle İletişim Sektöründe Öne Çıkan 5 Temel Eğilim

Koronavirüs salgınında iletişim altyapılarının nasıl rol oynadığı masaya yatırıldı.

Devamı

Covid-19 Salgın Yönetimi Ve Çalışma Rehberi

Telekomünikasyon Mağazalarında Alınması Gereken Önlemler

Devamı

Koronavirüs İle Robotlara Talep Arttı

Koronavirüs ile birlikte ülkeler virüsün yayılışını durdurmak için insan etkileşimini kısıtlama yoluna giderken, robotlar insanlardan boşalan alanları dolduruyor...

Devamı

Hakem Heyetlerine Başvurusu Sınırları Neler?

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurularda Parasal Sınırlar Yeniden Belirlendi

Devamı

.com.tr Alan adı Pazarı Büyüyor?

Türkiye’nin alan adı uzantısı olan tr pazarı gün geçtikçe büyüyor. Tr uzantılı domain adresi almak için marka tescilinin yapılması gerekirken, Türkiye’de 400 binden fazla tr uzantılı site bulunuyor.

Devamı

Robotlar Bizi İşsiz mi Bırakacak?

Robot çağı artık bilimkurgu filmlerindeki post apokoliptik bir hayal değil. Adım adım hayatımıza giren yapay zeka ve robotlar maalesef bizleri işsiz bırakacak.

Devamı

Dünya’nın En Hızlı İnternetini Kim Kullanıyor?

5G Teknolojisinin hızla yaklaştığı bugünlerde en merak edilen soruların başında “Hangi ülkenin interneti daha hızlı” sorusu geliyor. İngiliz Araştırma şirketi Cable bu sorunun cevabını araştırmış ve 200 ülkede 163 milyondan fazla hız testi yaparak bir sonuca ulaşmış.

Devamı

Dünya’da en çok internet kullanıcısı olan ülkeler

İnternet artık çağın en büyük ihtiyaçlarından biri. Hatta çağımıza ismini verebilecek kadar da kudretli bir teknoloji. Peki Dünyada en çok hangi ülkenin internet kullandığını merak ettiniz mi?

Devamı

Limitiniz Bittiğinizde İnternetiniz Kesilmesin

Sakarya’nın interneti Myfi, ayda 55 TL’den başlayan fiyatlarla sınırsız ve limitsiz internet deneyimi sunuyor. Myfi ile AKK’nin kalkması sonrası limit doldurduğunuzda internetinizin kesilmesi kabusunuz ise sona eriyor.

Devamı

5G Sonrası Şirketler Yeni Yeteneklere İhtiyaç Duyacak.

Uluslararası Danışmanlık ve Denetim Şirketi EY, “Telekomünikasyon Operatörleri için En Büyük 10 Risk” raporunda önemli bilgileri paylaştı.

Devamı

5G 2020 Yılında Türkiye’ye geliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Dünyada 5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağımızı çok net bir şekilde söyleyebiliriz. 2020 yılı içinde de 5G'nin ticari olarak kullanılabileceği deneme amaçlı bile olsa yerlerimiz olacak." dedi.

Devamı

Mobil Annelerle Dijital Bir Nesil Yetişiyor.

Mobil oyunlar her geçen gün popülerliğini arttırırken, dijital neslin geleceğinin annelerin elinden geçtiğini de hatırlamak gerekiyor. Tahmin edilenin aksine, mobil oyunlar sadece çocuklar ve gençlerin değil, 20’lerden 50’lere her jenerasyondan annelerin de ilgi alanı.

Devamı

İnternet Reklamları Hızınızı Yavaşlatıyor mu?

Türkiye’de her 3 tüketiciden 2’si internette çıkan reklamlardan rahatsız oluyor. En çok rahatsızlık duyulan reklam türü ise “içeriğin ortasında beliren reklamlar” Diğer yandan kullanıcıların birçoğı bu reklamların internet hızını yavaşlattığını düşünüyor.

Devamı

Google Uyarıyor: Bu Programları Hemen Silin.

Google, cep telefonlarında yüklü bulunan bazı uygulamaların veri gizliliği açısından büyük sorun teşkil ettiğini ifade ederek kullanıcıları uyardı. Google yayınladığı liste ile Play Store’dan indirilen bu uygulamaların hemen silinmesi gerektiğini söyledi.

Devamı

Sim Kartlara Elveda Diyoruz.

Cep Telefonlarının belki de kişisellik içeren en önemli eklentisi olan Sim Kartlarda teknolojiye yenik düşüyor. Artık sim kart dönemi tarih oluyor.

Devamı

Abonelik Sözleşmeleri Artık E Devlette

Elektronik haberleşmeye ilişkin abonelik sözleşmelerinin E Devlet üzerinden yapılabilmesi süreci tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı artık E Devletten bu sözleşmelerin dijital ortamda yapılabileceğini duyurdu.

Devamı

Siber Saldırılar Devletleri Bile Tedirgin Ediyor: Peki Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siber saldırılar artık devletlerin gündeminde. NATO’nun dahi deniz-hava ve kara’dan sonra 4.hareket alanı siber dünya. Hatta NATO’nun bile bir siber saldırı tatbikatını yaptığını bilmelisiniz.

Devamı

Geleceğin Meslekleri Ne Olacak?

Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerlerken geleceğin meslekleri de dikkat çekmeye başlıyor. Bazı meslekler zamanın etkisi ile güncelliğini yitirirken teknoloji yeni meslekleri de hayatımıza sokuyor.

Devamı

Bilim İnsanları Zamanda Yolculuğu Başardı

1985 yapımı “Geleceğe Dönüş” filmini ve onu takip eden seriyi eminiz hepimiz izlemişsinizdir. Kült film ile bir zaman makinasına dönüştürülmüş Delorean ile 1985’ten 1955 yılına giden Marty’nin maceraları hepimizin aklına “Acaba zamanda yolculuk mümkün mü?” sorusunu getirmiştir.

Devamı

5G Teknolojisine Hazır mısınız?

140'a yakın ülkede bulunan toplam 700 ofisinde 150 bin personeli ile faaliyet gösteren dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı, muhasebe ve vergi firması Deloitte, yayınladığı “Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu” ile 2019 yılına yönelik beklentilerini açıkladı.

Devamı

Silikon Vadisi artık Türkiye’de

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi AR-GE çalışmalarına resmen başladı.

Devamı

Tüketiciler geleceğin teknolojisinden neler bekliyor?

2 firmanın 18-34 yaş arası tüketiciler üzerinde yaptığı araştırmaya göre kullanıcılar teknolojinin kişisel ihtiyaç ve zevklerine uyarlanmış yeni deneyimleri keşfetmesini sağlamasını istiyor. 35 yaş üstünde ise bu beklenti teknolojik gelişmelerin daha iyi bir yaşam inşa etmeyi sağlaması olarak değişiyor.

Devamı

Taahhütsüz İnternet Nedir?

İnternet kullanıcılarının en büyük sorunlarından birisi şüphesiz internet paketi satışlarındaki taahhüt uygulamasıdır.

Devamı

Öğrenciler İçin Özel İnternet

Başka şehirlerde öğrenip görüp yaz tatillerinde memleketlerine dönen öğrencilere müjde? Öğrenci İnterneti Myfi ile kullanmadığınız aylarda internet faturanızı ödeme zorunluluğu tarihe karışıyor.

Devamı

Akıllı Şehirler ile Sorunlara Teknolojik Çözümler

Gelecek 30 yılda dünyada şehirli nüfusuna 2,5 milyar kişi daha eklenecek. Yani bugünün şehirde yaşayan nüfus sayısı tüm nüfusun yüzde 68’i haline gelecek. Bu kadar yoğun nüfusların bir arada yaşadığı şehirler ise artık eski ve klasik çözümlerden akıllı teknolojik çözümlere geçiş yapmaya şimdiden başlıyor bile.

Devamı

Yapay Zeka Siber Tehdit Haline gelir mi?

Forcepoint siber güvenlik alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Forcepoint’in her yıl yayınladığı siber tehdit raporu 2019 yılında da dikkat çekici. Raporda en dikkat çeken detay ise yapay zeka konusundaki riskler.

Devamı

Teknoloji Sektöründe Kadınların Rolü…

Teknoloji her geçen gün yeni bir çağ atlarken, kadınların bu sektördeki yerini merak ettiniz mi?

Devamı

Kendi Telefonunuzu Kendiniz Yapın

Akıllı telefon piyasası bugün dünyanın en büyük pazarlarından biri. Tekknoloji devleri birbirleri ile kıyasıya rekabet içine girerek ürünlerinin en yeni donanımlar ve özelliklere sahip olması için yoğun bir gayret içinde.

Devamı

Bu Uygulamalar Şarjınızı Daha Hızlı Tüketiyor

Akıllı telefon dünyasında kullanıcıların en büyük sorunlarından biri şüphesiz şarjın çabuk bitmesidir. Parmaklarınızın ucunda sizi dünyaya bağlayan telefonunuzun şarjının hızlı bitmesi bazı uzmanlara göre psikolojik bir takıntı bile sayılabiliyor. Peki telefonunuzun şarjını en çok hangi uygulamaların düşürdüğünü düşündünüz mü?

Devamı

Evim de İnternet Altyapı Problemi?

Binanızda internet altyapısı yoksa ne yapabilirsiniz? Binamda internet altyapısı yok ne yapabilirim? İnternet altyapı problemi nasıl çözülür? Sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Devamı

Sakarya’da İnternet Altyapı Problemi?

İşyerinizde internet altyapısı yoksa ne yapabilirsiniz? Yeni satın aldığınız dairemde internet altyapısı yok ne yapabilirim? İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

İnternetinizi Güvenli Hale Getirmek İster misiniz?

Evlerde artık olmazsa olmazlardan biri haline gelen Wifi ağının barındırdığı tehlikeler hakkında ne kadar bilginiz var? Güvenli Wifi ağı kullanmak için bu yazımızı dikkatli okuyun. Wifi ağınızdan başınıza olmadık tehlikeler açmayın.

Devamı

İnternet Altyapı Sorunu Nasıl Çözülür

Yeni taşındığınız daireniz ya da iş yerinizde servis sağlayıcı firmanın altyapısının olmaması size büyük zorluklar yaşatabilir. Peki İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

İnternet Altyapı Sorunu Nasıl Çözülür

Yeni taşındığınız daireniz ya da iş yerinizde servis sağlayıcı firmanın altyapısının olmaması size büyük zorluklar yaşatabilir. Peki İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

Bitcoin Uçuşa Geçti – 4.500 Dolar Bandı Aşıldı!

Bitcoin Nisan ayının başlaması ile eski günlerine dönüş sinyali vererek 5000 dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin’deki bu yükseliş kripto par birimlerine dikkatin yeniden dönmesine sebep olacak gibi.

Devamı

Myfi’den Çifte Kampanya

Sakarya’nın interneti Myfi, Mart ve Nisan kampanyaları ile internet kullanıcılarının yüzünü güldürecek.

Devamı

Myfi’nin Müşteri Hizmetleri Artık Daha Aktif

Sakarya’nın interneti Myfi, daha kaliteli hizmet vermek amacıyla Müşteri Hizmetleri Çağrı servisinin çalışma sürelerini değiştirdi. Myfi’nin müşteri destek merkezi artık gece 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Devamı

Samsung Bu Kez Akıllı Ayakkabısıyla Geliyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'u televizyonu, telefonu dahil pek çok teknolojik ürünüyle tanıyoruz. Ancak şirket bunlarla da yetinmeyecek gibi görünüyor. Samsung'un yeni hedef olarak ayakkabıları gözüne kestirdiği ve ayakkabıların 'akıllı'sını yapacağı ortaya çıktı.

Devamı

NASA Güneş’in En Yakın Fotoğrafını Çekti!

Parker Ekim ve Kasım aylarında toplamda 12 gün boyunca yıldızımızın ultra-sıcak atmosferine yakınlaşan uzay aracı, Güneş’i çevreleyen bu devasa atmosferi ilk kez böylesine net bir şekilde görüntülemiş oldu.

Devamı

Twitter Veri Sızıntıları İçin Uyarıyor!

Twitter veri sızıntıları için kullanıcılara bildirim gönderiyor! Twitter geliştiricileri uzun süredir sistemdeki açıklar üzerinde çalışıyordu. Ardından yazılımsal bir açık olduğunu ve bu açık yüzünden bir veri sızıntısı olduğunun farkına vardılar.

Devamı

NASA'nın InSight Uzay Aracı Mars'a Resmen Ayak Bastı!

NASA'nın uzay aracı InSight, beklendiği gibi TSİ 22:55'te Kızıl Gezegen'in atmosferine girerek iniş yaptı. InSight, son 6 yıl içerisinde NASA'nın Mars'a indireceği ilk uzay aracı oldu.

Devamı

Youtube Premium Bedava Oluyor!

Google tarafından çıkarılan Youtube Premium reklamsız izleme, arka planda çalıştırma ve video indirme özellikleri ile beraber Haziran ayında kullanıma sunulmuştu.

Devamı

Kaybolan Telefonu Bulmak, Artık Daha Kolay!

Kaybolan telefonu bulmak özellikle çok katlı ve odalı yapılarda oldukça zahmetli ve yorucu bir süreç.

Devamı

LinkedIn 18 Milyon Hesabın Gizliliğini İhlal Etti!

Son zamanlarda sosyal medya şirketleri başta olmak üzere, internet üzerinden sanal hizmet veren şirketlerde, kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda büyük sorunlar yaşanabiliyor.

Devamı

3D Yazıcı İle Üretilen İlk Elektrikli Motosiklet!

3D yazıcı ve baskı teknolojileri alışılagelmiş üretim biçimlerini değiştirmeye devam ediyor. Daha önce araba üretiminde, uçak parçalarında 3D yazıcılar kullanılmıştı.

Devamı

YouTube Reklamlar İçin Nefes Aldıran Güncelleme!

YouTube atlanabilir reklamlar için nefes aldıran özellik!

Devamı

Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de Uzaya Fırlatılıyor

Küresel Uydu Ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show dördüncü kez kapılarını açtı.

Devamı

İnternet Hızını Temsil Eden Birimlerdeki G’nin Açılımı Nedir?

Devamı

Sabit Telefonunuza Servet Ödemeyin

Myvoip telekomünikasyon hizmetleri ile sabit telefonda sabit fatura dönemi bitiyor. HD ses kalitesinde, sanal santral hizmetli Myvoip işletmelerin sabit telefona servet ödediği devri sona erdiyor.

Devamı

Kullanıcılar Hızlı, Kesintisiz, Üstün Kaliteli ve Ucuz İnternet İstiyor

10-11 Eylül 2018 tarihlerinde, İsviçre’nin Cenevre kentinde Huawei tarafından beşinci kez düzenlenen Ultra Broad- Band Forum’da dünyadaki artan internet talebinin nasıl karşılanacağı tartışıldı.

Devamı

İnternet Olmadığında Savunmasız Hale Geliyoruz

Yabancı bir ülkede kaybolduğunuzu ve size yardım edebilecek kimseye ulaşamadığınızı düşünün. Telefon veya tabletlerin bozulması, cihazların pilinin bitmesi veya internet bağlantısının kopması çoğumuz için kabus gibi bir durum anlamına geliyor.

Devamı

İnternet Ne Kadar Riskli?

Siber güvenlik uzmanları bir websitesini ziyaret ettiğinizde bilgisayarınızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla tehlikeye atabileceğiniz konusunda uyarıyor.

Devamı

Netflix İnterneti Yedi Bitirdi...

Dünyadaki internet trafiğinin yüzde 15’ini online video platformu Netflix harcamaya başladı. Web üzerinden izlenen videolar ve YouTube gibi platformları buna ekleyince toplam trafiğin yarısı videolar tarafından harcanıyor.

Devamı

Chrome'dan İnternet Sitesi Sahiplerine Kötü Haber

Yeni Google Chrome, Symantec'in güvenlik sertifikalarına güvenmeyecek.

Devamı

Türkiye'de İnternet Kullanımında Büyük Artış

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK), nisan ayında gerçekleştirilen "Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması"nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, nisan ayı itibarıyla bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundakilerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 oldu. Bu oranlar geçen yılın aynı döneminde yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 olarak kayıtlara geçmişti.

Devamı

Prizden İnternet Dönemi

İnterneti ev ya da ofisin içinde elektrik hattını kullanarak taşımayı sağlayan powerline adaptörler, kablo çekmeden, duvar delmeden evin/ofisin her yerine prizden internet sağlıyor.

Devamı

75 Yaşında İnternet ve Sosyal Medya İle Tanıştı

TEKNOSA ve Habitat Derneği ortaklığında 11 yıldır sürdürülen sosyal sorumluluk projesi 'Kadın için Teknoloji'nin Kırklareli durağında, 3 haftalık eğitimler sonucu 100'e yakın kadın ve çocuk dijital okuryazarlığa ilk adımı attı.

Devamı

Yazlıklar Myfi ile İnternetsiz Kalmıyor

Limitsiz ve kotasız internet Myfi, abonelerine sunduğu dönemsel paketlerle yazlıkçıların da yüzünü güldürüyor.

Devamı

Sende Myfi’ye Gel, Özgür İnterneti Keşfet

Sakarya’nın internet servis sağlayıcısı Myfi, limitsiz internet paketleri ile özgür interneti keşfetmenizi sağlıyor.

Devamı

Telefonla Müşteri Tacizi Son Buluyor

Tüketiciler, abonesi olmadıkları internet servis sağlayıcılarının hizmetlerini satmaya çalışan tele satış ekipleri tarafından rahatsız ediliyor. Kişisel bilgilerin başka kişilere verilmesi de olayın başka bir yönü.

Devamı

Nedir Bu Myfi?

Yeni nesil internet Myfi, altyapı gereksinimi olmadan sabit internet kullanımını sağlayan bir teknolojidir. Peki ama nasıl? Öncelikle sorunumuzu tanımlayalım, yani Altyapının ne olduğundan başlayalım...

Devamı

Space X, Uzayı Keşfediyor

Geçtiğimiz günlerde Falcon 9‘ların son nesli Block 5 ile önemli bir kalkış yapan SpaceX, ticari kalkışlara devam ediyor. Artık BFR üzerine ağırlık veren firma, bugün daha önce kullanılmış bir Falcon 9 ile sorunsuz bir kalkış daha gerçekleştirdi.

Devamı

Fenomenler Marka Oldu.

İnternet dünyası önce kendi yıldızlarını, sonra da kendi markalarını yarattı. Dünyada birçok sosyal medya fenomeni kendi markasını oluştururken Türk fenomenler de geri kalmadı.

Devamı

Sanal Alemde Doğan İnternet Hastalıkları

Teknolojinin gelişmesi, dijital araçların yaygınlaşması ve sosyal medyanın bilinçsizce kullanılması daha önce olmayan yeni hastalıkların doğmasına neden oldu.

Devamı

AKK Olmasaydı İnternet Nasıl Olurdu?

Devamı

Artık Düşünceler Okunabilecek

Bir insanın düşüncelerini okumak istemez miydiniz? Örneğin bir iş görüşmesi esnasında adayın gerçek fikirlerini bilme şansınız olsa? Bilim insanları bunun için uzun zamandır çalışarak bir sonuç elde ettiler ve düşünceleri sözcüklere döken bir yapay zeka çalışması gerçekleştirdiler.

Devamı

Bor Mineralleri Bilişim Sektörünü Değiştirebilir

Yıllardır Türkiye’de olması ile övündüğümüz Bor mineralinden üretilen ürünlerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Çinli bilim insanları bor mineralinden üretilen borofen’in bilişim ve teknoloji alanında büyük yenilikler getirebileceğini duyurdu.

Devamı

Telefon Bağımlısıysanız Dijital Detoks’u deneyin

Hayatımızın her aşamasında yer alan cep telefonları artık ayrılmaz bir parçamız oldu. Ancak bu minik ve pratik aletlere fazla bağımlı hale geldiğinizi düşünüyorsanız sizin de Dijital Detoks yaptırmanızın tam zamanı.

Devamı

Dijital Oyun Bağımlılığına Karşı Ne Yapabiliriz?

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Dijital Oyun Bağımlılığı Çalıştayı Sonuç Raporu"nda, çocuk ve ergenlerin uygun olmayan oyunları oynamasının psikolojik travma, olumsuz kimlik gelişimi, kişilik bozuklukları, yalnızlaşma, yabancılaşma ve toplumsal olaylara karşı duyarsızlaşmaya neden olabildiği belirtildi.

Devamı

Robotların Nüfusu 500 milyonu aştı

Bundan 20 yıl önce robot kavramının hayatımızdaki karşılığı mutfaklarımıza sebzelerimizi dilimleyen, havuçlarımızın suyunu sıkan bir ev eşyasından ibaretti. Bugün ise gezegenimizin yarım milyarlık dilimini paylaştığımız büyü bir teknoloji konumunda.

Devamı

İnternet Kullanıcılarının Kabusu: Altyapı Sorunu

İnternet kullanmak isteyenlerin en büyük şikayetlerinden birisi şüphesiz internet altyapı probleminden dolayı yaşanan sorunlar. Pek altyapısız internet kullanmak mümkün mü? Cevabı ise evet, altyapısız internet kullanmak mümkün.

Devamı

Nasıl Ucuz İnternet Kullanırım?

AKK’nin kalkması ile internet kullanım paketlerinin fiyatları da oldukça yükseldi. Kullanıcılar artık daha uygun internet paketleri arıyor ancak ucuz paketlere güvenilir mi? Cevabı yazımızda.

Devamı

Verilerimizin Güvenliğinden Ne Kadar Eminiz

İster donanım isterse yazılım tabanlı olsun, depoladığınız verilerin güvenliğinin önemi her geçen gün artıyor. Çünkü sadece güvenlik şirketleri değil, saldırganlar da kendilerini geliştiriyor. Böylesi bir ortamda veri güvenliği yalnızca kurumsal anlamda değil, kişisel bazda da özel önlem almayı gerektiriyor.

Devamı

3G Sistem Tarih Oluyor

Yüksek hızda internet kullanmamıza olanak sağlayacak olan 5G internet geliyor. Tahminlere Türkiye’deki 5G kullanım oranının 2025 yılında yüzde 13 olacak. Aynı süre zarfında 3G kullanımı ise tamamen bitecek.

Devamı

Veri Depolama İçin DNA Kullanılabilir mi?

DNA’ya veri depolamak mı? Kulağa imkansız gibi gelse de günümüzde artık bunu tartışabileceğimiz teknolojik altyapıya sahibiz

Devamı

Sitemizin sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için teknik çerezler (Cookieler) kullanılmaktadır. Cookie tercihlerinizi değiştirmek ve Cookieler hakkında detaylı bilgi almak için internet Sitesi çerez Aydınlatma Metni'ni inceleyebilirsiniz

Anladım