Blog Yazılar

Haber / Blog

UNp0Ty37WL.jpg

Siber Saldırılar Devletleri Bile Tedirgin Ediyor: Peki Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siber saldırılar artık devletlerin gündeminde. NATO’nun dahi deniz-hava ve kara’dan sonra 4.hareket alanı siber dünya. Hatta NATO’nun bile bir siber saldırı tatbikatını yaptığını bilmelisiniz. 2019 sonunda dünya genelinde her 14 saniyede bir şirketlerin veritabanına sızacak bir saldırı olacak ve fidye isteyecek. Bu gibi saldırılardan korunmak için 6 trilyon dolar harcanacak. Peki siz ne yapabilirsiniz? İşte siber saldırılar konusundaki ilginç bilgiler, yapılanlar ve sizin yapmanız gerekenler

ÇAĞIN TEHLİKESİ: SİBER SALDIRI
Siber saldırı bugün karşı karşıya kaldığımız gerçeklerden biri. Dünyada 4 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Bu yazıyı okuyorken sizde bir internet kullanıcısı halini alıyor ve siber saldırının hedeflerinden biri olabiliyorsunuz. Yani siber saldırı tehlikesi varken kişisel bilgilerin gizliliği asla kesin olarak güvenli sayılamıyor. Siber korsanlar saldırılarını çok büyük bir finans kuruluşunun veritabanına da yapılabiliyor, kişisel bilgisayarımıza da. Yani siber saldırının hedefi bilişim teknolojilerini kullanan tüm cihazlar ve kullanıcılar olabiliyor.

SALDIRILARIN MALİYETLERİ OLAĞANÜSTÜ
Peki siber saldırıların ekonomik maliyetleri hakkında hiç kafa yordunuz mu?
Siber saldırılar 2015 yılında dünya ekonomisine tam 3 trilyon dolar maliyete yol açtı. Tahminlere göre siber saldırılara hazırlığın maliyeti 2021 yılında 6 trilyon dolara ulaşacak. Bu kadar büyük bir rakamı saldırıya karşı hazırlık olarak kullanan küresel ekonomi, adeta seferberlik ilan etmiş durumda. İngiltere, Amerika ve Rusya gibi ülkeler Ulusal Siber Güvenlik Merkezlerini kurdu bile. 2018 yılında şirketlerin siber güvenlik harcamaları yüzde 23 oranında arttı. Yani firmalar artık güvenlik konusunda üniforma giymiş özel güvenlik elemanlarının fiziksel korumalarından fazlasına ihtiyaç duyuyor ve bunun için büyük bütçeler ayırıyor. Siber güvenlik alanında 2017-2021 yılları arasında yapılan küresel harcama tutarı 1 trilyon dolara ulaşacak. Siber güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 12-15 seviyesinde artış kaydedecek.

HER 14 SANİYEDE BİR FİDYE VAKASI
Şirketlerin korkulu rüyası ise Fidye Yazılımlar. Dünyada her saniyede bir şirketin veri tabanı bir fidye yazılımın saldırısına uğrayarak kitleniyor. Veri tabanına sızan saldırganlar istedikleri fidyenin ödenmemesi durumunda bütün bilgileri yok edebiliyor. 40 saniyede bir böyle bir saldırının yaşanması gözünüzü korkutmasın zira 2019 sonu itibariyle bu sürenin 14 saniyeye kadar düşmesi bekleniyor ki bu olağanüstü bir kriz demek. Fidye saldırılara ödenen rakamlar yıllık 1 milyar dolar seviyesinde. Bu saldırıların şirketlere maliyeti ise ortalama 2,4 milyon dolar.

TEKNOLOJİ DEVLERİ BİLE KARŞI KOYAMIYOR
Bu saldırılar sadece orta ölçekli firmaların başına gelmiyor elbette. Dünyanın önemli şirketleri hatta sistemlerini yazılımları üzerinden yürüten markalar bile saldırılardan nasiplerini alıyor. Örneğin son yıllarda taksici çekişmesi ile ülkemizde de gündem olan UBER, tüm sistemini kayıtlı sürücülerin cep telefonlarındaki aplikasyonlar üzerinden yürütüyor. 2016 yılında büyük bir saldırı yaşayan UBER, 57 milyon sürücüsünün kimlik, telefon ve adres bilgilerinin hacklenmesine engel olamamıştı. Aynı yıl Tumblr, Fantasy ve Flickr uygulamaları da 3 milyar hesabın hacklendiğini açıklamak zorunda kalmıştı ki bu uygulamalar dünyanın yazılım teknolojisi anlamındaki amirallerinden Yahoo’ya aitti. Virüs koruma sistemleri de üreten küresel siber güvenlik şirketi Symantec, sadece 2017 yılında 5,7 milyar siber fidye saldırısının kendi güvenlik sistemleri tarafından engellendiğini açıkladı. 2016 yılına göre 2017’de internete bağlı cihazlara yapılan saldırı sayısı tam tamına yüzde 600 arttı. Bu olağanüstü rakam siber saldırıların ne derece tehlikeli olduğunu anlamamız son derece önemli. Bu saldırıların yüzde 21’i Çin’den, yüzde 11’İ ABD’den, yüzde 7’si Brezilya’dan, yüzde 6’sı Rusya’dan, yüzde 5’i Hindistan’dan gerçekleştirildi. Küresel ölçekte, koordineli olası bir siber saldırının maliyeti ise korkunç boyutta. Böylesi bir saldırının ekonomiye maliyeti 200 milyar dolara dayanabiliyor. Araştırmada baz alınan senaryoda, küresel ve koordineli bir siber saldırı durumunda virüs içeren e-mailerin açılmasıyla tüm iletişim bilgilerinin 24 saat içerisinde karşı tarafa iletilmesi, yaklaşık 30 milyon cihazdaki tüm verilerin kripto ile şifrelenmesi esas alınıyor. Bu senaryoda dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin kendi verilerine ulaşabilmesi için hackerlara ödeme yapmak zorunda kalacağı varsayılıyor.

ZERO DAY NEDİR?
Bir yazılım üzerinde, kimsenin daha önce fark etmediği bir açığın bulunmasına Zero Day deniliyor. 90’ların sonunda henüz internet hayatımızda bu kadar merkez yerleşmemişken bilgisayar araştırmacıları sistemlerde yer alan açıkları bulur ve biraz eğlenmek biraz da kapatılması amacıyla bu açıkları halka açık olarak yayınlarlardı. O dönemde şirketlerin korkusu bu açıkların yayınlanması ile imaj kaybına uğramakken bugün korkular büyük parasal değerlere dönüşmüş durumda. Bugün İphone veya Samsung gibi bir markada Zero Day açığı bulan birinin 1 milyon dolara varan kazanç sağlaması mümkün hale geldi.

ÜLKELER SİBER SALDIRILARA KARŞI BÜYÜK ÖNLEMLER ALIYOR
Bu ciddi risk elbette ülkeleri de büyük bir hazırlığa itiyor. İngiltere hükümeti, 2016 yılında beş yıllık Ulusal Siber Güvenlik Stratejisini açıklamış, bu alanda 1,9 milyar sterlin tutarında yatırım yaptıklarını duyurmuştu. Siber Saldırılar Hollywood filmlerinde olduğu gibi bir şehrin elektrik şebekesini yok edecek düzeyde değil elbette ancak Kuzey Koreli grupların e-mail saldırıları da azımsanmayacak zararlar veriyor. Özellikle devletlerin işleyen sistemleri ve entegre bilişim hizmetleri olağanüstü zararlar görüyor. 2017 yılında İngiltere’de yaşanan saldırı sonrasında Ulusal Sağlık Sistemine uzun süre erişim sağlanamamıştı. Böyle saldırıların hedefinin daha da gelişmeyeceğini kimse garanti edemeyeceği için hazırlıklarda bu ölçüde ciddi ve büyük bütçelerle yapılıyor.

RUSYA’DA HEDEF YAZILIMLARI YERLİLEŞTİREREK SALDIRILARLA MÜCADELE ETMEK
Rusya siber saldırılara yönelik tedbirlerin en başına teknolojik kullanımın yerlileştirilmesini getiriyor. Rus Devleti 2024 sonuna kadar Rus Yazılımlarının devlet kurumlarındaki kullanımını yüzde 90’a çıkarmak istiyor. Siber saldırı tehlikesine karşı büyük bir savunma sistemi kurmak isteyen Rusya, önlemlerin belirlenmesi için ülkenin küresel internetle bağlantısının bir süreliğine kesilmesini planlıyor.

NATO TATBİKAT BİLE YAPTI
Siber saldırılardan korunma konusunda elbette NATO’nun da boş durmadığını belirtelim. 2016 yılında Siber Alanını tıpkı kara-deniz-hava gibi bir alan olarak konumlandıran NATO, bu alanda bir tatbikat bile gerçekleştirdi.

PEKİ SİZ KORUNMAK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ
Özetlemek gerekirse Siber Saldırı tehlikesi bugün teknoloji kullanan tüm ülke, şirket ve bireylerin üstünde büyük bir risk faktörü olarak duruyor. Devletler ve şirketlerin kullandığı tedbirleri sizde kişisel bilgisayarınızda mutlaka bir koruma sistemi kurarak yapabilirsiniz. En iyisi size en uygun bir virüs yazılımını satın alarak bilgisayarınıza kurmak. Yazımızda bahsettiğimiz ekonomi de işte tam olarak bu. Virüs koruma sistemi için aldığınız yazılım, 2021’de 6 trilyon doları bulacak olan siber saldırı önlem bütçesi içinde yer alacak. Emin olun kaybedeceklerinizi düşünürseniz esaslı bir yazılıma ödeyeceğiniz meblağ devede kulak kalacaktır.

Diğer Bloglar

Hakem Heyetlerine Başvurusu Sınırları Neler?

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurularda Parasal Sınırlar Yeniden Belirlendi

Devamı

.com.tr Alan adı Pazarı Büyüyor?

Türkiye’nin alan adı uzantısı olan tr pazarı gün geçtikçe büyüyor. Tr uzantılı domain adresi almak için marka tescilinin yapılması gerekirken, Türkiye’de 400 binden fazla tr uzantılı site bulunuyor.

Devamı

Robotlar Bizi İşsiz mi Bırakacak?

Robot çağı artık bilimkurgu filmlerindeki post apokoliptik bir hayal değil. Adım adım hayatımıza giren yapay zeka ve robotlar maalesef bizleri işsiz bırakacak.

Devamı

Dünya’nın En Hızlı İnternetini Kim Kullanıyor?

5G Teknolojisinin hızla yaklaştığı bugünlerde en merak edilen soruların başında “Hangi ülkenin interneti daha hızlı” sorusu geliyor. İngiliz Araştırma şirketi Cable bu sorunun cevabını araştırmış ve 200 ülkede 163 milyondan fazla hız testi yaparak bir sonuca ulaşmış.

Devamı

Dünya’da en çok internet kullanıcısı olan ülkeler

İnternet artık çağın en büyük ihtiyaçlarından biri. Hatta çağımıza ismini verebilecek kadar da kudretli bir teknoloji. Peki Dünyada en çok hangi ülkenin internet kullandığını merak ettiniz mi?

Devamı

Limitiniz Bittiğinizde İnternetiniz Kesilmesin

Sakarya’nın interneti Myfi, ayda 55 TL’den başlayan fiyatlarla sınırsız ve limitsiz internet deneyimi sunuyor. Myfi ile AKK’nin kalkması sonrası limit doldurduğunuzda internetinizin kesilmesi kabusunuz ise sona eriyor.

Devamı

5G Sonrası Şirketler Yeni Yeteneklere İhtiyaç Duyacak.

Uluslararası Danışmanlık ve Denetim Şirketi EY, “Telekomünikasyon Operatörleri için En Büyük 10 Risk” raporunda önemli bilgileri paylaştı.

Devamı

5G 2020 Yılında Türkiye’ye geliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Dünyada 5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağımızı çok net bir şekilde söyleyebiliriz. 2020 yılı içinde de 5G'nin ticari olarak kullanılabileceği deneme amaçlı bile olsa yerlerimiz olacak." dedi.

Devamı

Mobil Annelerle Dijital Bir Nesil Yetişiyor.

Mobil oyunlar her geçen gün popülerliğini arttırırken, dijital neslin geleceğinin annelerin elinden geçtiğini de hatırlamak gerekiyor. Tahmin edilenin aksine, mobil oyunlar sadece çocuklar ve gençlerin değil, 20’lerden 50’lere her jenerasyondan annelerin de ilgi alanı.

Devamı

İnternet Reklamları Hızınızı Yavaşlatıyor mu?

Türkiye’de her 3 tüketiciden 2’si internette çıkan reklamlardan rahatsız oluyor. En çok rahatsızlık duyulan reklam türü ise “içeriğin ortasında beliren reklamlar” Diğer yandan kullanıcıların birçoğı bu reklamların internet hızını yavaşlattığını düşünüyor.

Devamı

Google Uyarıyor: Bu Programları Hemen Silin.

Google, cep telefonlarında yüklü bulunan bazı uygulamaların veri gizliliği açısından büyük sorun teşkil ettiğini ifade ederek kullanıcıları uyardı. Google yayınladığı liste ile Play Store’dan indirilen bu uygulamaların hemen silinmesi gerektiğini söyledi.

Devamı

Sim Kartlara Elveda Diyoruz.

Cep Telefonlarının belki de kişisellik içeren en önemli eklentisi olan Sim Kartlarda teknolojiye yenik düşüyor. Artık sim kart dönemi tarih oluyor.

Devamı

Abonelik Sözleşmeleri Artık E Devlette

Elektronik haberleşmeye ilişkin abonelik sözleşmelerinin E Devlet üzerinden yapılabilmesi süreci tamamlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı artık E Devletten bu sözleşmelerin dijital ortamda yapılabileceğini duyurdu.

Devamı

Geleceğin Meslekleri Ne Olacak?

Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerlerken geleceğin meslekleri de dikkat çekmeye başlıyor. Bazı meslekler zamanın etkisi ile güncelliğini yitirirken teknoloji yeni meslekleri de hayatımıza sokuyor.

Devamı

Bilim İnsanları Zamanda Yolculuğu Başardı

1985 yapımı “Geleceğe Dönüş” filmini ve onu takip eden seriyi eminiz hepimiz izlemişsinizdir. Kült film ile bir zaman makinasına dönüştürülmüş Delorean ile 1985’ten 1955 yılına giden Marty’nin maceraları hepimizin aklına “Acaba zamanda yolculuk mümkün mü?” sorusunu getirmiştir.

Devamı

5G Teknolojisine Hazır mısınız?

140'a yakın ülkede bulunan toplam 700 ofisinde 150 bin personeli ile faaliyet gösteren dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı, muhasebe ve vergi firması Deloitte, yayınladığı “Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu” ile 2019 yılına yönelik beklentilerini açıkladı.

Devamı

Silikon Vadisi artık Türkiye’de

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi AR-GE çalışmalarına resmen başladı.

Devamı

Tüketiciler geleceğin teknolojisinden neler bekliyor?

2 firmanın 18-34 yaş arası tüketiciler üzerinde yaptığı araştırmaya göre kullanıcılar teknolojinin kişisel ihtiyaç ve zevklerine uyarlanmış yeni deneyimleri keşfetmesini sağlamasını istiyor. 35 yaş üstünde ise bu beklenti teknolojik gelişmelerin daha iyi bir yaşam inşa etmeyi sağlaması olarak değişiyor.

Devamı

Taahhütsüz İnternet Nedir?

İnternet kullanıcılarının en büyük sorunlarından birisi şüphesiz internet paketi satışlarındaki taahhüt uygulamasıdır.

Devamı

Öğrenciler İçin Özel İnternet

Başka şehirlerde öğrenip görüp yaz tatillerinde memleketlerine dönen öğrencilere müjde? Öğrenci İnterneti Myfi ile kullanmadığınız aylarda internet faturanızı ödeme zorunluluğu tarihe karışıyor.

Devamı

Akıllı Şehirler ile Sorunlara Teknolojik Çözümler

Gelecek 30 yılda dünyada şehirli nüfusuna 2,5 milyar kişi daha eklenecek. Yani bugünün şehirde yaşayan nüfus sayısı tüm nüfusun yüzde 68’i haline gelecek. Bu kadar yoğun nüfusların bir arada yaşadığı şehirler ise artık eski ve klasik çözümlerden akıllı teknolojik çözümlere geçiş yapmaya şimdiden başlıyor bile.

Devamı

Yapay Zeka Siber Tehdit Haline gelir mi?

Forcepoint siber güvenlik alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Forcepoint’in her yıl yayınladığı siber tehdit raporu 2019 yılında da dikkat çekici. Raporda en dikkat çeken detay ise yapay zeka konusundaki riskler.

Devamı

Teknoloji Sektöründe Kadınların Rolü…

Teknoloji her geçen gün yeni bir çağ atlarken, kadınların bu sektördeki yerini merak ettiniz mi?

Devamı

Kendi Telefonunuzu Kendiniz Yapın

Akıllı telefon piyasası bugün dünyanın en büyük pazarlarından biri. Tekknoloji devleri birbirleri ile kıyasıya rekabet içine girerek ürünlerinin en yeni donanımlar ve özelliklere sahip olması için yoğun bir gayret içinde.

Devamı

Bu Uygulamalar Şarjınızı Daha Hızlı Tüketiyor

Akıllı telefon dünyasında kullanıcıların en büyük sorunlarından biri şüphesiz şarjın çabuk bitmesidir. Parmaklarınızın ucunda sizi dünyaya bağlayan telefonunuzun şarjının hızlı bitmesi bazı uzmanlara göre psikolojik bir takıntı bile sayılabiliyor. Peki telefonunuzun şarjını en çok hangi uygulamaların düşürdüğünü düşündünüz mü?

Devamı

Evim de İnternet Altyapı Problemi?

Binanızda internet altyapısı yoksa ne yapabilirsiniz? Binamda internet altyapısı yok ne yapabilirim? İnternet altyapı problemi nasıl çözülür? Sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Devamı

Sakarya’da İnternet Altyapı Problemi?

İşyerinizde internet altyapısı yoksa ne yapabilirsiniz? Yeni satın aldığınız dairemde internet altyapısı yok ne yapabilirim? İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

İnternetinizi Güvenli Hale Getirmek İster misiniz?

Evlerde artık olmazsa olmazlardan biri haline gelen Wifi ağının barındırdığı tehlikeler hakkında ne kadar bilginiz var? Güvenli Wifi ağı kullanmak için bu yazımızı dikkatli okuyun. Wifi ağınızdan başınıza olmadık tehlikeler açmayın.

Devamı

İnternet Altyapı Sorunu Nasıl Çözülür

Yeni taşındığınız daireniz ya da iş yerinizde servis sağlayıcı firmanın altyapısının olmaması size büyük zorluklar yaşatabilir. Peki İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

İnternet Altyapı Sorunu Nasıl Çözülür

Yeni taşındığınız daireniz ya da iş yerinizde servis sağlayıcı firmanın altyapısının olmaması size büyük zorluklar yaşatabilir. Peki İnternet altyapı sorunu nasıl çözülür?

Devamı

Bitcoin Uçuşa Geçti – 4.500 Dolar Bandı Aşıldı!

Bitcoin Nisan ayının başlaması ile eski günlerine dönüş sinyali vererek 5000 dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin’deki bu yükseliş kripto par birimlerine dikkatin yeniden dönmesine sebep olacak gibi.

Devamı

Myfi’den Çifte Kampanya

Sakarya’nın interneti Myfi, Mart ve Nisan kampanyaları ile internet kullanıcılarının yüzünü güldürecek.

Devamı

Myfi’nin Müşteri Hizmetleri Artık Daha Aktif

Sakarya’nın interneti Myfi, daha kaliteli hizmet vermek amacıyla Müşteri Hizmetleri Çağrı servisinin çalışma sürelerini değiştirdi. Myfi’nin müşteri destek merkezi artık gece 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Devamı

Samsung Bu Kez Akıllı Ayakkabısıyla Geliyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'u televizyonu, telefonu dahil pek çok teknolojik ürünüyle tanıyoruz. Ancak şirket bunlarla da yetinmeyecek gibi görünüyor. Samsung'un yeni hedef olarak ayakkabıları gözüne kestirdiği ve ayakkabıların 'akıllı'sını yapacağı ortaya çıktı.

Devamı

NASA Güneş’in En Yakın Fotoğrafını Çekti!

Parker Ekim ve Kasım aylarında toplamda 12 gün boyunca yıldızımızın ultra-sıcak atmosferine yakınlaşan uzay aracı, Güneş’i çevreleyen bu devasa atmosferi ilk kez böylesine net bir şekilde görüntülemiş oldu.

Devamı

Twitter Veri Sızıntıları İçin Uyarıyor!

Twitter veri sızıntıları için kullanıcılara bildirim gönderiyor! Twitter geliştiricileri uzun süredir sistemdeki açıklar üzerinde çalışıyordu. Ardından yazılımsal bir açık olduğunu ve bu açık yüzünden bir veri sızıntısı olduğunun farkına vardılar.

Devamı

NASA'nın InSight Uzay Aracı Mars'a Resmen Ayak Bastı!

NASA'nın uzay aracı InSight, beklendiği gibi TSİ 22:55'te Kızıl Gezegen'in atmosferine girerek iniş yaptı. InSight, son 6 yıl içerisinde NASA'nın Mars'a indireceği ilk uzay aracı oldu.

Devamı

Youtube Premium Bedava Oluyor!

Google tarafından çıkarılan Youtube Premium reklamsız izleme, arka planda çalıştırma ve video indirme özellikleri ile beraber Haziran ayında kullanıma sunulmuştu.

Devamı

Kaybolan Telefonu Bulmak, Artık Daha Kolay!

Kaybolan telefonu bulmak özellikle çok katlı ve odalı yapılarda oldukça zahmetli ve yorucu bir süreç.

Devamı

LinkedIn 18 Milyon Hesabın Gizliliğini İhlal Etti!

Son zamanlarda sosyal medya şirketleri başta olmak üzere, internet üzerinden sanal hizmet veren şirketlerde, kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda büyük sorunlar yaşanabiliyor.

Devamı

3D Yazıcı İle Üretilen İlk Elektrikli Motosiklet!

3D yazıcı ve baskı teknolojileri alışılagelmiş üretim biçimlerini değiştirmeye devam ediyor. Daha önce araba üretiminde, uçak parçalarında 3D yazıcılar kullanılmıştı.

Devamı

YouTube Reklamlar İçin Nefes Aldıran Güncelleme!

YouTube atlanabilir reklamlar için nefes aldıran özellik!

Devamı

Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de Uzaya Fırlatılıyor

Küresel Uydu Ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show dördüncü kez kapılarını açtı.

Devamı

İnternet Hızını Temsil Eden Birimlerdeki G’nin Açılımı Nedir?

Devamı

Sabit Telefonunuza Servet Ödemeyin

Myvoip telekomünikasyon hizmetleri ile sabit telefonda sabit fatura dönemi bitiyor. HD ses kalitesinde, sanal santral hizmetli Myvoip işletmelerin sabit telefona servet ödediği devri sona erdiyor.

Devamı

Kullanıcılar Hızlı, Kesintisiz, Üstün Kaliteli ve Ucuz İnternet İstiyor

10-11 Eylül 2018 tarihlerinde, İsviçre’nin Cenevre kentinde Huawei tarafından beşinci kez düzenlenen Ultra Broad- Band Forum’da dünyadaki artan internet talebinin nasıl karşılanacağı tartışıldı.

Devamı

İnternet Olmadığında Savunmasız Hale Geliyoruz

Yabancı bir ülkede kaybolduğunuzu ve size yardım edebilecek kimseye ulaşamadığınızı düşünün. Telefon veya tabletlerin bozulması, cihazların pilinin bitmesi veya internet bağlantısının kopması çoğumuz için kabus gibi bir durum anlamına geliyor.

Devamı

İnternet Ne Kadar Riskli?

Siber güvenlik uzmanları bir websitesini ziyaret ettiğinizde bilgisayarınızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla tehlikeye atabileceğiniz konusunda uyarıyor.

Devamı

Netflix İnterneti Yedi Bitirdi...

Dünyadaki internet trafiğinin yüzde 15’ini online video platformu Netflix harcamaya başladı. Web üzerinden izlenen videolar ve YouTube gibi platformları buna ekleyince toplam trafiğin yarısı videolar tarafından harcanıyor.

Devamı

Chrome'dan İnternet Sitesi Sahiplerine Kötü Haber

Yeni Google Chrome, Symantec'in güvenlik sertifikalarına güvenmeyecek.

Devamı

Türkiye'de İnternet Kullanımında Büyük Artış

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK), nisan ayında gerçekleştirilen "Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması"nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, nisan ayı itibarıyla bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundakilerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 oldu. Bu oranlar geçen yılın aynı döneminde yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 olarak kayıtlara geçmişti.

Devamı

Prizden İnternet Dönemi

İnterneti ev ya da ofisin içinde elektrik hattını kullanarak taşımayı sağlayan powerline adaptörler, kablo çekmeden, duvar delmeden evin/ofisin her yerine prizden internet sağlıyor.

Devamı

75 Yaşında İnternet ve Sosyal Medya İle Tanıştı

TEKNOSA ve Habitat Derneği ortaklığında 11 yıldır sürdürülen sosyal sorumluluk projesi 'Kadın için Teknoloji'nin Kırklareli durağında, 3 haftalık eğitimler sonucu 100'e yakın kadın ve çocuk dijital okuryazarlığa ilk adımı attı.

Devamı

Yazlıklar Myfi ile İnternetsiz Kalmıyor

Limitsiz ve kotasız internet Myfi, abonelerine sunduğu dönemsel paketlerle yazlıkçıların da yüzünü güldürüyor.

Devamı

Sende Myfi’ye Gel, Özgür İnterneti Keşfet

Sakarya’nın internet servis sağlayıcısı Myfi, limitsiz internet paketleri ile özgür interneti keşfetmenizi sağlıyor.

Devamı

Telefonla Müşteri Tacizi Son Buluyor

Tüketiciler, abonesi olmadıkları internet servis sağlayıcılarının hizmetlerini satmaya çalışan tele satış ekipleri tarafından rahatsız ediliyor. Kişisel bilgilerin başka kişilere verilmesi de olayın başka bir yönü.

Devamı

Nedir Bu Myfi?

Yeni nesil internet Myfi, altyapı gereksinimi olmadan sabit internet kullanımını sağlayan bir teknolojidir. Peki ama nasıl? Öncelikle sorunumuzu tanımlayalım, yani Altyapının ne olduğundan başlayalım...

Devamı

Space X, Uzayı Keşfediyor

Geçtiğimiz günlerde Falcon 9‘ların son nesli Block 5 ile önemli bir kalkış yapan SpaceX, ticari kalkışlara devam ediyor. Artık BFR üzerine ağırlık veren firma, bugün daha önce kullanılmış bir Falcon 9 ile sorunsuz bir kalkış daha gerçekleştirdi.

Devamı

Fenomenler Marka Oldu.

İnternet dünyası önce kendi yıldızlarını, sonra da kendi markalarını yarattı. Dünyada birçok sosyal medya fenomeni kendi markasını oluştururken Türk fenomenler de geri kalmadı.

Devamı

Sanal Alemde Doğan İnternet Hastalıkları

Teknolojinin gelişmesi, dijital araçların yaygınlaşması ve sosyal medyanın bilinçsizce kullanılması daha önce olmayan yeni hastalıkların doğmasına neden oldu.

Devamı

AKK Olmasaydı İnternet Nasıl Olurdu?

Devamı

Artık Düşünceler Okunabilecek

Bir insanın düşüncelerini okumak istemez miydiniz? Örneğin bir iş görüşmesi esnasında adayın gerçek fikirlerini bilme şansınız olsa? Bilim insanları bunun için uzun zamandır çalışarak bir sonuç elde ettiler ve düşünceleri sözcüklere döken bir yapay zeka çalışması gerçekleştirdiler.

Devamı

Bor Mineralleri Bilişim Sektörünü Değiştirebilir

Yıllardır Türkiye’de olması ile övündüğümüz Bor mineralinden üretilen ürünlerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Çinli bilim insanları bor mineralinden üretilen borofen’in bilişim ve teknoloji alanında büyük yenilikler getirebileceğini duyurdu.

Devamı

Telefon Bağımlısıysanız Dijital Detoks’u deneyin

Hayatımızın her aşamasında yer alan cep telefonları artık ayrılmaz bir parçamız oldu. Ancak bu minik ve pratik aletlere fazla bağımlı hale geldiğinizi düşünüyorsanız sizin de Dijital Detoks yaptırmanızın tam zamanı.

Devamı

Dijital Oyun Bağımlılığına Karşı Ne Yapabiliriz?

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Dijital Oyun Bağımlılığı Çalıştayı Sonuç Raporu"nda, çocuk ve ergenlerin uygun olmayan oyunları oynamasının psikolojik travma, olumsuz kimlik gelişimi, kişilik bozuklukları, yalnızlaşma, yabancılaşma ve toplumsal olaylara karşı duyarsızlaşmaya neden olabildiği belirtildi.

Devamı

Robotların Nüfusu 500 milyonu aştı

Bundan 20 yıl önce robot kavramının hayatımızdaki karşılığı mutfaklarımıza sebzelerimizi dilimleyen, havuçlarımızın suyunu sıkan bir ev eşyasından ibaretti. Bugün ise gezegenimizin yarım milyarlık dilimini paylaştığımız büyü bir teknoloji konumunda.

Devamı

İnternet Kullanıcılarının Kabusu: Altyapı Sorunu

İnternet kullanmak isteyenlerin en büyük şikayetlerinden birisi şüphesiz internet altyapı probleminden dolayı yaşanan sorunlar. Pek altyapısız internet kullanmak mümkün mü? Cevabı ise evet, altyapısız internet kullanmak mümkün.

Devamı

Nasıl Ucuz İnternet Kullanırım?

AKK’nin kalkması ile internet kullanım paketlerinin fiyatları da oldukça yükseldi. Kullanıcılar artık daha uygun internet paketleri arıyor ancak ucuz paketlere güvenilir mi? Cevabı yazımızda.

Devamı

Verilerimizin Güvenliğinden Ne Kadar Eminiz

İster donanım isterse yazılım tabanlı olsun, depoladığınız verilerin güvenliğinin önemi her geçen gün artıyor. Çünkü sadece güvenlik şirketleri değil, saldırganlar da kendilerini geliştiriyor. Böylesi bir ortamda veri güvenliği yalnızca kurumsal anlamda değil, kişisel bazda da özel önlem almayı gerektiriyor.

Devamı

3G Sistem Tarih Oluyor

Yüksek hızda internet kullanmamıza olanak sağlayacak olan 5G internet geliyor. Tahminlere Türkiye’deki 5G kullanım oranının 2025 yılında yüzde 13 olacak. Aynı süre zarfında 3G kullanımı ise tamamen bitecek.

Devamı

Veri Depolama İçin DNA Kullanılabilir mi?

DNA’ya veri depolamak mı? Kulağa imkansız gibi gelse de günümüzde artık bunu tartışabileceğimiz teknolojik altyapıya sahibiz

Devamı

Sitemizin sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için teknik çerezler (Cookieler) kullanılmaktadır. Cookie tercihlerinizi değiştirmek ve Cookieler hakkında detaylı bilgi almak için İnternet Sitesi Çerez Aydınlatma Metni'ni inceleyebilirsiniz

Anladım