AKK Olmasaydı İnternet Nasıl Olurdu?

Sanal Alemde Doğan İnternet Hastalıkları

Fenomenler Marka Oldu.

Space X, Uzayı Keşfediyor

Nedir Bu Myfi?

Telefonla Müşteri Tacizi Son Buluyor

Sende Myfi’ye Gel, Özgür İnterneti Keşfet

Yazlıklar Myfi ile İnternetsiz Kalmıyor

75 Yaşında İnternet ve Sosyal Medya İle Tanıştı

Prizden İnternet Dönemi

Türkiye'de İnternet Kullanımında Büyük Artış

Chrome'dan İnternet Sitesi Sahiplerine Kötü Haber

Netflix İnterneti Yedi Bitirdi...

İnternet Ne Kadar Riskli?

İnternet Olmadığında Savunmasız Hale Geliyoruz

Kullanıcılar Hızlı, Kesintisiz, Üstün Kaliteli ve Ucuz İnternet İstiyor

Sabit Telefonunuza Servet Ödemeyin

İnternet Hızını Temsil Eden Birimlerdeki G’nin Açılımı Nedir?

Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de Uzaya Fırlatılıyor

YouTube Reklamlar İçin Nefes Aldıran Güncelleme!

3D Yazıcı İle Üretilen İlk Elektrikli Motosiklet!

LinkedIn 18 Milyon Hesabın Gizliliğini İhlal Etti!

Kaybolan Telefonu Bulmak, Artık Daha Kolay!

Youtube Premium Bedava Oluyor!

NASA'nın InSight Uzay Aracı Mars'a Resmen Ayak Bastı!

Twitter Veri Sızıntıları İçin Uyarıyor!

NASA Güneş’in En Yakın Fotoğrafını Çekti!

Samsung Bu Kez Akıllı Ayakkabısıyla Geliyor

Myfi’nin Müşteri Hizmetleri Artık Daha Aktif

Myfi’den Çifte Kampanya

Bitcoin Uçuşa Geçti – 4.500 Dolar Bandı Aşıldı!

İnternet Altyapı Sorunu Nasıl Çözülür

İnternetinizi Güvenli Hale Getirmek İster misiniz?

Sakarya’da İnternet Altyapı Problemi?

Evim de İnternet Altyapı Problemi?

Bu Uygulamalar Şarjınızı Daha Hızlı Tüketiyor

Kendi Telefonunuzu Kendiniz Yapın

Teknoloji Sektöründe Kadınların Rolü…

Yapay Zeka Siber Tehdit Haline gelir mi?

Akıllı Şehirler ile Sorunlara Teknolojik Çözümler

Öğrenciler İçin Özel İnternet

Taahhütsüz İnternet Nedir?

Tüketiciler geleceğin teknolojisinden neler bekliyor?

Silikon Vadisi artık Türkiye’de

5G Teknolojisine Hazır mısınız?

Bilim İnsanları Zamanda Yolculuğu Başardı

Geleceğin Meslekleri Ne Olacak?

Siber Saldırılar Devletleri Bile Tedirgin Ediyor: Peki Siz Ne Yapabilirsiniz?

Abonelik Sözleşmeleri Artık E Devlette

Sim Kartlara Elveda Diyoruz.

Google Uyarıyor: Bu Programları Hemen Silin.

İnternet Reklamları Hızınızı Yavaşlatıyor mu?

Mobil Annelerle Dijital Bir Nesil Yetişiyor.

İnternetin En Gizli Tehlikesi: Veri Sömürgesi

5G 2020 Yılında Türkiye’ye geliyor.

5G Sonrası Şirketler Yeni Yeteneklere İhtiyaç Duyacak.

Limitiniz Bittiğinizde İnternetiniz Kesilmesin

Dünya’da en çok internet kullanıcısı olan ülkeler

Dünya’nın En Hızlı İnternetini Kim Kullanıyor?

Robotlar Bizi İşsiz mi Bırakacak?

.com.tr Alan adı Pazarı Büyüyor?

Hakem Heyetlerine Başvurusu Sınırları Neler?

Artık Düşünceler Okunabilecek

Bor Mineralleri Bilişim Sektörünü Değiştirebilir

Telefon Bağımlısıysanız Dijital Detoks’u deneyin

Dijital Oyun Bağımlılığına Karşı Ne Yapabiliriz?

Robotların Nüfusu 500 milyonu aştı

İnternet Kullanıcılarının Kabusu: Altyapı Sorunu

Nasıl Ucuz İnternet Kullanırım?

Veri Depolama İçin DNA Kullanılabilir mi?

Verilerimizin Güvenliğinden Ne Kadar Eminiz

3G Sistem Tarih Oluyor

Siber Saldırılar Devletleri Bile Tedirgin Ediyor: Peki Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siber Saldırılar Devletleri Bile Tedirgin Ediyor: Peki Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siber saldırılar artık devletlerin gündeminde. NATO’nun dahi deniz-hava ve kara’dan sonra 4.hareket alanı siber dünya. Hatta NATO’nun bile bir siber saldırı tatbikatını yaptığını bilmelisiniz. 2019 sonunda dünya genelinde her 14 saniyede bir şirketlerin veritabanına sızacak bir saldırı olacak ve fidye isteyecek. Bu gibi saldırılardan korunmak için 6 trilyon dolar harcanacak. Peki siz ne yapabilirsiniz? İşte siber saldırılar konusundaki ilginç bilgiler, yapılanlar ve sizin yapmanız gerekenler

ÇAĞIN TEHLİKESİ: SİBER SALDIRI
Siber saldırı bugün karşı karşıya kaldığımız gerçeklerden biri. Dünyada 4 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Bu yazıyı okuyorken sizde bir internet kullanıcısı halini alıyor ve siber saldırının hedeflerinden biri olabiliyorsunuz. Yani siber saldırı tehlikesi varken kişisel bilgilerin gizliliği asla kesin olarak güvenli sayılamıyor. Siber korsanlar saldırılarını çok büyük bir finans kuruluşunun veritabanına da yapılabiliyor, kişisel bilgisayarımıza da. Yani siber saldırının hedefi bilişim teknolojilerini kullanan tüm cihazlar ve kullanıcılar olabiliyor.

SALDIRILARIN MALİYETLERİ OLAĞANÜSTÜ
Peki siber saldırıların ekonomik maliyetleri hakkında hiç kafa yordunuz mu?
Siber saldırılar 2015 yılında dünya ekonomisine tam 3 trilyon dolar maliyete yol açtı. Tahminlere göre siber saldırılara hazırlığın maliyeti 2021 yılında 6 trilyon dolara ulaşacak. Bu kadar büyük bir rakamı saldırıya karşı hazırlık olarak kullanan küresel ekonomi, adeta seferberlik ilan etmiş durumda. İngiltere, Amerika ve Rusya gibi ülkeler Ulusal Siber Güvenlik Merkezlerini kurdu bile. 2018 yılında şirketlerin siber güvenlik harcamaları yüzde 23 oranında arttı. Yani firmalar artık güvenlik konusunda üniforma giymiş özel güvenlik elemanlarının fiziksel korumalarından fazlasına ihtiyaç duyuyor ve bunun için büyük bütçeler ayırıyor. Siber güvenlik alanında 2017-2021 yılları arasında yapılan küresel harcama tutarı 1 trilyon dolara ulaşacak. Siber güvenlik harcamalarının 2021 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 12-15 seviyesinde artış kaydedecek.

HER 14 SANİYEDE BİR FİDYE VAKASI
Şirketlerin korkulu rüyası ise Fidye Yazılımlar. Dünyada her saniyede bir şirketin veri tabanı bir fidye yazılımın saldırısına uğrayarak kitleniyor. Veri tabanına sızan saldırganlar istedikleri fidyenin ödenmemesi durumunda bütün bilgileri yok edebiliyor. 40 saniyede bir böyle bir saldırının yaşanması gözünüzü korkutmasın zira 2019 sonu itibariyle bu sürenin 14 saniyeye kadar düşmesi bekleniyor ki bu olağanüstü bir kriz demek. Fidye saldırılara ödenen rakamlar yıllık 1 milyar dolar seviyesinde. Bu saldırıların şirketlere maliyeti ise ortalama 2,4 milyon dolar.

TEKNOLOJİ DEVLERİ BİLE KARŞI KOYAMIYOR
Bu saldırılar sadece orta ölçekli firmaların başına gelmiyor elbette. Dünyanın önemli şirketleri hatta sistemlerini yazılımları üzerinden yürüten markalar bile saldırılardan nasiplerini alıyor. Örneğin son yıllarda taksici çekişmesi ile ülkemizde de gündem olan UBER, tüm sistemini kayıtlı sürücülerin cep telefonlarındaki aplikasyonlar üzerinden yürütüyor. 2016 yılında büyük bir saldırı yaşayan UBER, 57 milyon sürücüsünün kimlik, telefon ve adres bilgilerinin hacklenmesine engel olamamıştı. Aynı yıl Tumblr, Fantasy ve Flickr uygulamaları da 3 milyar hesabın hacklendiğini açıklamak zorunda kalmıştı ki bu uygulamalar dünyanın yazılım teknolojisi anlamındaki amirallerinden Yahoo’ya aitti. Virüs koruma sistemleri de üreten küresel siber güvenlik şirketi Symantec, sadece 2017 yılında 5,7 milyar siber fidye saldırısının kendi güvenlik sistemleri tarafından engellendiğini açıkladı. 2016 yılına göre 2017’de internete bağlı cihazlara yapılan saldırı sayısı tam tamına yüzde 600 arttı. Bu olağanüstü rakam siber saldırıların ne derece tehlikeli olduğunu anlamamız son derece önemli. Bu saldırıların yüzde 21’i Çin’den, yüzde 11’İ ABD’den, yüzde 7’si Brezilya’dan, yüzde 6’sı Rusya’dan, yüzde 5’i Hindistan’dan gerçekleştirildi. Küresel ölçekte, koordineli olası bir siber saldırının maliyeti ise korkunç boyutta. Böylesi bir saldırının ekonomiye maliyeti 200 milyar dolara dayanabiliyor. Araştırmada baz alınan senaryoda, küresel ve koordineli bir siber saldırı durumunda virüs içeren e-mailerin açılmasıyla tüm iletişim bilgilerinin 24 saat içerisinde karşı tarafa iletilmesi, yaklaşık 30 milyon cihazdaki tüm verilerin kripto ile şifrelenmesi esas alınıyor. Bu senaryoda dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin kendi verilerine ulaşabilmesi için hackerlara ödeme yapmak zorunda kalacağı varsayılıyor.

ZERO DAY NEDİR?
Bir yazılım üzerinde, kimsenin daha önce fark etmediği bir açığın bulunmasına Zero Day deniliyor. 90’ların sonunda henüz internet hayatımızda bu kadar merkez yerleşmemişken bilgisayar araştırmacıları sistemlerde yer alan açıkları bulur ve biraz eğlenmek biraz da kapatılması amacıyla bu açıkları halka açık olarak yayınlarlardı. O dönemde şirketlerin korkusu bu açıkların yayınlanması ile imaj kaybına uğramakken bugün korkular büyük parasal değerlere dönüşmüş durumda. Bugün İphone veya Samsung gibi bir markada Zero Day açığı bulan birinin 1 milyon dolara varan kazanç sağlaması mümkün hale geldi.

ÜLKELER SİBER SALDIRILARA KARŞI BÜYÜK ÖNLEMLER ALIYOR
Bu ciddi risk elbette ülkeleri de büyük bir hazırlığa itiyor. İngiltere hükümeti, 2016 yılında beş yıllık Ulusal Siber Güvenlik Stratejisini açıklamış, bu alanda 1,9 milyar sterlin tutarında yatırım yaptıklarını duyurmuştu. Siber Saldırılar Hollywood filmlerinde olduğu gibi bir şehrin elektrik şebekesini yok edecek düzeyde değil elbette ancak Kuzey Koreli grupların e-mail saldırıları da azımsanmayacak zararlar veriyor. Özellikle devletlerin işleyen sistemleri ve entegre bilişim hizmetleri olağanüstü zararlar görüyor. 2017 yılında İngiltere’de yaşanan saldırı sonrasında Ulusal Sağlık Sistemine uzun süre erişim sağlanamamıştı. Böyle saldırıların hedefinin daha da gelişmeyeceğini kimse garanti edemeyeceği için hazırlıklarda bu ölçüde ciddi ve büyük bütçelerle yapılıyor.

RUSYA’DA HEDEF YAZILIMLARI YERLİLEŞTİREREK SALDIRILARLA MÜCADELE ETMEK
Rusya siber saldırılara yönelik tedbirlerin en başına teknolojik kullanımın yerlileştirilmesini getiriyor. Rus Devleti 2024 sonuna kadar Rus Yazılımlarının devlet kurumlarındaki kullanımını yüzde 90’a çıkarmak istiyor. Siber saldırı tehlikesine karşı büyük bir savunma sistemi kurmak isteyen Rusya, önlemlerin belirlenmesi için ülkenin küresel internetle bağlantısının bir süreliğine kesilmesini planlıyor.

NATO TATBİKAT BİLE YAPTI
Siber saldırılardan korunma konusunda elbette NATO’nun da boş durmadığını belirtelim. 2016 yılında Siber Alanını tıpkı kara-deniz-hava gibi bir alan olarak konumlandıran NATO, bu alanda bir tatbikat bile gerçekleştirdi.

PEKİ SİZ KORUNMAK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ
Özetlemek gerekirse Siber Saldırı tehlikesi bugün teknoloji kullanan tüm ülke, şirket ve bireylerin üstünde büyük bir risk faktörü olarak duruyor. Devletler ve şirketlerin kullandığı tedbirleri sizde kişisel bilgisayarınızda mutlaka bir koruma sistemi kurarak yapabilirsiniz. En iyisi size en uygun bir virüs yazılımını satın alarak bilgisayarınıza kurmak. Yazımızda bahsettiğimiz ekonomi de işte tam olarak bu. Virüs koruma sistemi için aldığınız yazılım, 2021’de 6 trilyon doları bulacak olan siber saldırı önlem bütçesi içinde yer alacak. Emin olun kaybedeceklerinizi düşünürseniz esaslı bir yazılıma ödeyeceğiniz meblağ devede kulak kalacaktır.

Diğer Haberler

Online İşlemler


Gizlilik ve Kullanım Koşulları © 2019 MYFI. Her Hakkı Saklıdır. Ada Dijital